Wiadomości z grupy wsparcia

09.11.2020

Od września,  na spotkaniach z rodzicami adopcyjnymi i rodzinami oczekującymi na dziecko, część czasu poświęcamy na prezentację i dyskusję  o podejściu do wychowania dzieci zaproponowanym przez D.J. Siegel i T. Payn Bryson w książce „Potęga obecności. Jak obecności rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów”.

Podejście to oparte jest na teorii więzi i koncepcji neuroplastyczności mózgu. Główne przesłanie autorów  to „Zamiast martwić się lub dążyć do ideału, który po prostu nie istnieje, po prostu Bądźcie obecni przy dziecku!”. 

Dzieci, które wykształcają bezpieczną więź z opiekunami, są szczęśliwsze i mają większą satysfakcję z życia. Więź ta powstaje, kiedy rodzice zaspokajają potrzeby dzieci, dając im cztery filary: Bezpieczeństwo, Dostrzeganie, Ukojenie i Poczucie wewnętrznej pewności.

Jeśli zapewnimy je dzieciom i będziemy naprawiać relację za każdym razem, kiedy dojdzie do nieuniknionego konfliktu, pomożemy dzieciom wytworzyć tzw. bezpieczny styl przywiązania, który  jest niezbędny do optymalnego rozwoju. A neurobiologicznym efektem czterech filarów jest zintegrowany mózg - odporny układ nerwowy, który nie poddaje się długotrwałemu stresowi.

Ważne przesłanie książki to także to, że „Historia to nie przeznaczenie, strategia przywiązania nie jest ustalona raz na zawsze, jeśli rozumiesz własną przeszłość, „jesteś obecny przy sobie”, możesz być takim rodzicem, jakim chcesz – niezależnie od tego jak Cię wychowali twoi rodzice”.

Dotychczas omówiliśmy trzy spośród czterech filarów. Zapraszamy na ostatni odcinek w grudniu !

Pozdrawiamy!

Script logo