W niedzielę 5 czerwca odbyło się XIII Spotkanie Dzieci i Ich Przyjaciół „PRZYWRÓCIĆ DZIECIOM UŚMIECH”, organizowane corocznie w Żmiącej dla podopiecznych i wszystkich przyjaciół Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacji Ruperta Mayera, jak również towarzyszące mu XX Małopolskie Spotkanie Rodzin Adopcyjnych. Wydarzenia te objęli honorowym patronatem Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Witold Kozłowski.

W tym roku, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, gościliśmy w Żmiącej ogromną grupę przyjaciół, dzięki którym możemy kontynuować Dzieło Pomocy Dzieciom. Nasz piknik odwiedził Przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego Pan Rafał Filo.  Swoją obecność zaznaczyły bardzo licznie przybyłe rodziny adopcyjne, rodziny oczekujące na dziecko, rodziny zastępcze, a także dzieci – podopieczni placówek opiekuńczo wychowawczych Dzieło Pomocy Dzieciom.

Tradycyjnie piknik rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ojca Władysława Miki SJ i krótkie przemówienie powitalne Dyrektora Ośrodka Adopcyjnego  Katarzyny Mader.  Wszystkich uczestników powitał też uroczyście o. Artur Demkowicz SJ – prezes Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayera. Pod koniec mszy św.  odbyło się poświęcenie Anioła Przyjaźni darowanego dzieciom  w Żmiącej  przez Wujka Dziadka Wieśka – Pana Wiesława Nowaka – prezesa Firmy Novmar i Organizacji Dziadowskiej

Po Mszy Świętej, wysoko w niebo wzbiły się trzy gołąbki Pokoju, które wyfrunęły z rąk Piotrusia, Milenki i ich taty, a zaraz potem  niebo nad Żmiącą wypełniły kolorowe balony, które uczestnicy wypuścili w trakcie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Tradycyjnie przez Żmiącą przeszedł korowód rodzin i dzieci tańczących poloneza.

Dzieci zapewniły w tym roku piękną oprawę muzyczną mszy św. oraz dały koncert śpiewu i gry na instrumentach. Zaśpiewał również Pan Karol Dziedzic. Rodzinne spotkania w plenerze umilała nam grająca i śpiewająca rodzina Lelitów.

Czas upływał szybko, obfitował w wymianę doświadczeń, rozmowy, wiele wzruszeń przy spotkaniach  po latach. Do dyspozycji gości były stoły z piknikowym poczęstunkiem przygotowanym przez ciocie z kuchni ze Żmiącej i z Rajskiej – od tradycyjnej kiełbaski i warzyw z grilla, bigosu, przez różnego rodzaju ciastka, lody i słodkie przekąski. Był oczywiście także popcorn i wata cukrowaJ

Wśród  wielu atrakcji przygotowanych dla dzieci wielką  popularnością cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia, warsztaty z robotyki LEGO, pokaz straży pożarnej z Laskowej, wóz transmisyjny radia RMF, trening  piłki nożnej  z trenerem piłkarskim Panem Robertem Jończykiem, warsztaty plastyczne i wiele, wiele innych. Dzieci pięknie i barwnie udekorowały nową „beemkę”, którą otrzymaliśmy w prezencie od wujka „Rybki”.  Na wszystkich  aktywnych uczestników czekało mnóstwo nagród – warto było się starać i zbierać wstążeczki aby potem cieszyć się zabawkami, słodyczami itp.

Podczas pikniku odbyła się też aukcja dzieł sztuki prowadzona przez Wujka Dziadka Wieśka, sprzedaż cegiełek, gier, książek i pamiątek, z których dochód zasili organizację wakacji dla dzieci w Żmiącej.

Nad wszystkim czuwali wolontariusze z Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacji Ruperta Mayera, a także rodziny zrzeszone wokół Ośrodka Adopcyjnego oraz pracownicy Ośrodka Adopcyjnego i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dzieło Pomocy Dzieciom”.

 

Zorganizowanie Spotkania Rodzin Adopcyjnych podczas pikniku w Żmiącej możliwe było dzięki wsparciu wielu firm, instytucji i osób prywatnych, m.in.: Laskopol z Limanowej, Piekarni Pajor z Laskowej, Powiatowej Komendy Policji w Limanowej, WOPR, Automobil Klub z Limanowej, Elitarnej Organizacji Dziadowskiej, firmy  Novmar, Bahlsen, Koral, portalu Deon.pl, wydawnictwa Znak, radia RMF, Służby Medycznej Malta, Agnieszki Krawińskiej – organizatorki zajęć robotyki Lego. W przygotowaniu Pikniku bardzo aktywnie pomagały dzieci i młodzież ze Żmiącej i z Rajskiej za co Im bardzo dziękujemy.

 

Dziękujemy szczególnie naszej Grupie Roboczej, która wsparła organizację Pikniku zarówno od strony materialnej zapewniając m.in. balony, kawę, herbatę, worki na śmieci,  materiały plastyczne na Wielkie Uśmiechy itp., plakietki – przypinki Uśmiechy dla wszystkich uczestników wspierających datkami organizację wakacji dla Żmiącaków, towary i gadżety na stoiska (aniołki, kubki firmy Kera z Bielska Białej, książki, zabawki i inne). Grupa ta była pomysłodawcą, współorganizatorem i bezpośrednim realizatorem scenografii tegorocznego pikniku, aktywności sportowych i artystycznych. Dzieci mogły zobaczyć z bliska mundury wojskowe, strój hokeisty, zagrać w kręgle o tematyce piknikowej, potrenować piłkę nożną pod okiem profesjonalnego trenera, kupić za symboliczną kwotę rolki od Wujka Hansa, spróbować jazdy konnej i wiele innych.

 

Wolontariusze współpracujący na stałe z Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacją Ruperta Mayera przyjechali do dzieci z szeroką ofertą zajęć plastycznych, dzieci mogły uczestniczyć w budowaniu i malowaniu rakiety, malować na strechu,  tworzyć  różne gadżety  z makaronu.

Nad całością imprezy czuwał wspaniale wodzirej Pan Szymon Urban. 

 

Do zobaczenia za rok!

 

Artur Demkowicz SJ

Katarzyna Mader

Jan Mader

Zarząd Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacji Ruperta Mayera

Zapraszamy do obejrzenia galerii i filmu ze Spotkania poniżej.

 


Wesprzyj nasze działania dokonując

wpłaty na rzecz Fundacji Dzieło Pomocy Dzieciom

Wesprzyj Fundację szybkim przelewem lub BLIKiem
Wpłaty realizowane przez Przelewy24


Wesprzyj Fundację szybkim przelewem lub BLIKiem