Relacja z XXI Małopolskiego Spotkania Rodzin Adopcyjnych

 

         Bardzo serdecznie dziękujemy za udział w XXI Spotkaniu Rodzin Adopcyjnych pod honorowym patronatem Wojewody Małopolskiego Pana Łukasza Kmity i Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Witolda Kozłowskiego, które jako co roku odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa oo. Jezuitów przy ul. Kopernika 26 oraz na Akademii Ignatianum w Krakowie.

         W tym  roku zaproponowaliśmy  Państwu  zarówno udział bezpośredni, jak i możliwość uczestnictwa online we mszy św. oraz wykładzie.

         Dziękujemy za przybycie zaproszonym gościom – Panu Ryszardowi Pagaczowi – wicewojewodzie Małopolski, Panu prof. Janowi Dudzie – Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pani Henryce Budyńskiej – Sędziemu Sądu Rodzinnego dla Krakowa – Podgórza, a także ojcom jezuitom.

         Wpatrując się w postać św. Józefa, który jest dla nas wzorem rodzica zastępczego na ziemi, chcieliśmy aby spotkanie było zachętą do refleksji o roli ojca w naszych rodzinach. Nikt nie rodzi się rodzicem, ale staje się rodzicem i nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, ale dlatego, że  odpowiedzialnie podejmuje o niego troskę. Gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego człowieka, sprawuje względem niego ojcostwo. Bycie ojcem oznacza wprowadzać dziecko w doświadczenie życia, rzeczywistość, nie zatrzymywać go, nie zniewalać, nie brać w posiadanie, ale uczynić zdolne do wyboru, do wolności, do wyruszenia w drogę.

         Podczas mszy św. w intencji rodzin adopcyjnych, koncelebrowanej przez ojców jezuitów, o. Józef Maj sj wygłosił homilię, w której przywołał patrona spotkania – św. Józefa, rozumienie istoty ojcostwa jako budowanie relacji oraz  a rozumienie istoty Rodziny  jako bycie RAZEM czyli wspólnota. (Całość homilii możesz przeczytać tutaj).

         W tym roku jako wykładowcę gościliśmy Pana Rafała Laska reprezentującego tato.net – pierwszą w Polsce organizację wspierającą mężczyzn w wypełnianiu roli ojca. który przedstawił bardzo ciekawy wykład „Dobrze być ojcem, czyli ojcowska supermoc”.  

         Całość zakończyliśmy spotkaniem przy kawie i herbacie, pysznym cieście jako przedsmakiem świątecznego stołu.  Miło było spotkać dawno nie widzianych przyjaciół, w tym nasze rodziny adopcyjne z krótkim bądź dłuższym, a nawet bardzo długim stażem rodzicielskim, rodziców nie tylko małych ale już dorosłych dzieci, małżonków oczekujących na dziecko.

         Dziękujemy wolontariuszom, grupie roboczej rodzin adopcyjnych przy naszym Ośrodku i wszystkim, którzy angażowali się w pomoc w organizacji corocznego spotkania.

 

Pozdrawiam

Katarzyna Mader


Wesprzyj nasze działania dokonując

wpłaty na rzecz Fundacji Dzieło Pomocy Dzieciom

Wesprzyj Fundację szybkim przelewem lub BLIKiem
Wpłaty realizowane przez Przelewy24


Wesprzyj Fundację szybkim przelewem lub BLIKiem