Małopolskie Spotkania Rodzin Adopcyjnych - podziękowanie

Kraków, 6. grudnia 2020

                XVII Małopolskie Spotkania Rodzin Adopcyjnych już za nami. Jak co roku, spotkaliśmy się w pierwszą niedzielę grudnia, aby wspólnie uczestniczyć w Eucharystii. Jak co roku, wysłuchaliśmy ciekawego i pożytecznego wykładu.

                W tym roku jednak wszystko odbyło się w szczególnej formie. Nie spotkaliśmy się w Kościele przy Kopernika. Nie mieliśmy możliwości wypić wspólnej herbaty, porozmawiać przy kawie i ciastku. Każdy z nas przeżywał spotkanie w zaciszu swojego domu, łącząc się z innymi za pośrednictwem platformy internetowej.

                Brakowało nam rozmów i spotkań. Z drugiej strony -dzięki temu w spotkaniu mogły uczestniczyć osoby z innych miast, z daleka, które w zwyczajnej sytuacji zapewne nie mogłyby przyjechać.

                W sobotę 5 grudnia spotkaliśmy się z Panią Katarzyną Kałamajską -Liszcz, doświadczoną mamą adopcyjną, współzałożycielką Instytutu Terapeutycznego w Toruniu, w którym zajmuje się wsparciem dzieci z zespołem FAS i ich rodzin. W 1987 roku adoptowała rodzeństwo z zespołem FAS, w 2002 - kolejne dwie dziewczynki z tym schorzeniem.

                Podczas swojego wykładu, w krótkim czasie, Pani Katarzyna podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem pracy z dziećmi po traumie, udzielając bardzo wielu praktycznych wskazówek. Temat został potraktowany bardzo szeroko - począwszy od aspektów medycznych, poprzez psychologiczne, kończąc na szerokiej perspektywie duchowej. Była to dla nas okazja do głębokiej refleksji nad naszym rodzicielstwem, weryfikacji działań i odnalezienia na nowo sensu i radości w naszej drodze. Zobaczyliśmy, co powinniśmy zmienić, nad czym dalej pracować. Przede wszystkim wróciliśmy do głębokiej prawdy, że nasze rodzicielstwo jest szczególnym powołaniem i mamy specjalną łaskę, aby poradzić sobie z wynikającymi z niego zadaniami.

                W niedzielę 6 grudnia, mogliśmy przeżywać Mszę świętą, transmitowaną ze Żmiącej, koncelebrowaną przez ks. Józefa Polaka i ks. Janusza Mółkę. Przy radosnym śpiewie dzieci, dźwięku gitar, klawiszy, skrzypiec i perkusji, mogliśmy dziękować za dar naszego rodzicielstwa, a szczególnie za 25 lat istnienia Ośrodka Opiekuńczego i Ośrodka Adopcyjnego DPD.

                Dziękujemy Bożej Opatrzności za wszystkich Ludzi, którzy stworzyli  to miejsce i nadal je tworzą, dając dzieciom i rodzinom opiekę i wsparcie.  Za każde spotkanie, rozmowę, uśmiech i  ciepły gest. To oni tworzą szczególną atmosferę, dzięki której dzieci i wszyscy, którzy przyjeżdżają do Placówek w Krakowie i Żmiącej, czują się jak w domu. Tu znajdujemy wytchnienie, umocnienie, pomoc w naszej rodzicielskiej codzienności. Znajdujemy opiekę duchową i poczucie wspólnoty. Cudem też jest to, że niezależnie od liczby niezapowiedzianych gości, dla każdego wystarczy obiadu...

                Jesteśmy przepełnieni wdzięcznością za to miejsce, w którym mogliśmy zatrzymać się na naszej drodze. Życzymy wszystkim Pracownikom, Wolontariuszom, Dobrodziejom radości i poczucia sensu w pięknej i trudnej pracy, którą wykonują na co dzień.

 

Rodziny Adopcyjne

Script logo