Wakacje w Żmiącej

Członkowie Akcji Pomocy Dzieciom, którą współtworzyli krakowscy studenci i klerycy jezuiccy, w 1980 roku zorganizowali po raz pierwszy wyjazd kolonijny dla dzieci z domów dziecka. Wypoczynek odbył się w malowniczo położonym gospodarstwie w miejscowości Żmiąca k/Limanowej. Po wspólnie spędzonym miesiącu, pełnym przygód, wyzwań i radości, odpowiadając na prośby dzieci, w następnym roku ponownie zorganizowano wypoczynek w Żmiącej. I tak rozpoczęła się historia żmiąckich wakacji.  

Dzisiaj organizacją kolonii letnich w Żmiącej zajmuje się Dzieło Pomocy Dzieciom Fundacja Ruperta Mayera. Przez wiele lat wypoczynek wakacyjny w Żmiącej zmieniał swoją formę, zmieniała się liczba uczestników wypoczynku, czas trwania kolonii, itp. Bywało, że w Żmiącej na każdym z trzech trzytygodniowych turnusach wypoczywało po 130 dzieci. Aktualnie wakacje organizowane są w trzech turnusach po 12 dni, na których wypoczywa po 60 dzieci.

Wypoczynek wakacyjny kierowany jest niezmiennie do dzieci od 3 do 12 r.ż., z placówek opiekuńczo – wychowawczych, z rodzin zastępczych oraz rodzin w kryzysie. W czasie kolonii opiekę nad dziećmi sprawują przygotowani wcześniej przez Fundację wychowawcy – wolontariusze z kraju, jak również z zagranicy. Wakacje w Żmiącej są ukoronowaniem całorocznej pracy wolontariusza z dzieckiem.

Wakacje 2022r. udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu wielu instytucji, firm i osób prywatnych.